Tipy pro bezpečné a pohodlné cestování s dítětem 

Cestování s malým pasažérem chce trochu plánování předem. Děťátku musíte zajistit maximální komfort a hlavně bezpečí po celou dobu jízdy. Tak jak na to, aby cesty, dokonce i ty na dlouhé vzdálenosti, byly pohodové? Přečtěte si naše tipy a rady.

Nenechávejte dítě v autosedačce příliš dlouho

Obecně se doporučuje nenechávat děťátko v autosedačce sedět/spát déle než dvě hodiny v kuse. To proto, že v ní nejsou zcela vleže (poloha vleže je považována za tu nejlepší pro jejich zdravý vývoj). To vám ale ve společné delší cestě bránit nemusí – stejně během ní budete muset zařadit pravidelné zastávky na krmení a přebalování. U novorozence je pak vhodné cesty ještě o něco zkrátit. A to na maximálně 30 minut v kuse.  

Tip: Vezměte si s sebou velkou deku, aby se na ní děťátko mohlo pořádně protáhnout, až si uděláte pauzu.  

Udržování jeho maximální pohodlí

Stačí těchto pár jednoduchých kroků, aby se váš uzlíček štěstí během cesty cítil ještě příjemněji! 

  • V případě, že se chystáte cestovat s novorozencem, budete potřebovat zavinovačku do autosedačky. Měla by být vybavena otvory, kterými protáhnete bezpečnostní pásy a dítě tak zajistíte. Měkkoučké materiály navíc zvýší jeho celkový komfort. 
  • Použijte okenní stínítka nebo stříšku na autosedačku, abyste vytvořili přítmí. Tak můžete děťátko povzbudit ke spánku. 
  • Pokud vaše dítě rádo poslouchá dětské říkanky nebo pohádky, nezapomeňte je vzít s sebou k poslechu. To samé platí i v případě oblíbených hraček, dek nebo plenek, o které se rádo tře, nebo se jich drží. Ujistěte se, že je máte sbalené a po ruce. 
  • Přikryjte dítě prodyšnou přikrývkou (dekou), aby bylo v teple a v měkkém, bude se tak cítit jistěji. Pokud se teplota v autě zvýší, budete moci deku rychle a jednoduše sundat, aniž byste miminko rušili. 
  • Pořiďte si praktickou cestovní tašku, do které se vám vejde vše potřebné, včetně přebalovací podložky. Budete mít to nejnutnější vždycky pohromadě. Chybět by vám v ní nemělo alespoň jedno náhradní oblečení! 
  • Vyzkoušejte tento ověřený trik zkušených rodičů: Připevněte pestrobarevné obrázky na zadní stranu autosedačky, za kterou bude vaše dítě sedět. Určitě ho alespoň na chvilku zabaví. Poohlédnout se můžete také po dětských hračkách, které lze připevnit přímo k autosedačce. Hledejte takové, které mají rozdílnou texturu nebo vydávají zvuky, ať si děťátko vyhraje.    

Bezpečnost autosedačky 

Věděli jste, že téměř 80 % rodičů instaluje dětskou autosedačku špatně? Než se vydáte na cestu, dvakrát zkontrolujte, zda je namontována správným způsobem. Ověřte, že je skutečně pevně na svém místě!

Na cestu se vydejte ve vhodnou denní dobu

Mnoho rodičů upřednostňuje cestování v době, kdy jejich dítě normálně spí, v naději, že jízda v autě ho po chvilce uklimbá. Můžete třeba zkusit naplánovat odjezd hned po koupání – šance, že dítě cestu prospí, budou vyšší. 

Před cestou si nezapomeňte projít trasu a určit na ní vhodná místa k zastavení. Je také rozumné vyhnout se frekventovaným časům, abyste se vyhnuli riziku uvíznutí v dopravní zácpě.  

Pokud se chystáte na dlouhou cestu autem s miminkem, zaměřte se na jeho bezpečí, pohodlí a zábavu. Mějte na trase vytipovaná místa vhodná k přestávkám a protažení. Cestování může být stresující, ale snažte se případně zádrhely brát s nadhledem – dítě naší nervozitu jinak vycítí. Pozitivní přístup a pečlivá příprava vám všechno v mnohém usnadní. 

Už se těšíte na společné vyjíždky a výlety?

Marie Bínová