V Brně si prodejem domu můžete přijít na slušné peníze. Ceny nemovitostí na jihu Moravy od loňska stouply o dalších 15 %!

  • Home
  • Blog
  • Bydlení
  • V Brně si prodejem domu můžete přijít na slušné peníze. Ceny nemovitostí na jihu Moravy od loňska stouply o dalších 15 %!

Brno a prodej domů – jde o téma, které se vás bezprostředně týká? Pak zpozorněte! Jestliže se snad právě chystáte zpeněžit vaši brněnskou nemovitost, jste určitě dobře obeznámeni s aktuální cenovou hladinou. Ta zde u rezidenčních staveb jen od loňského roku poskočila o v celorepublikovém srovnání nadprůměrných 15 %. A možná, že vás právě tato skutečnost přiměla k akci. Nebo ne? Faktem je, že ať už nabízíte domek starší, který vyžaduje renovaci s využitím stavební techniky, nebo hodláte prodat téměř novou luxusní vilu, můžete na tom s ohledem na vysokou poptávku a s ní spojený enormní cenový růst velice slušně vydělat. Ovšem i za této situace, která je pro vás coby pro majitele poměrně komfortní, je rozumné dodržet určitá pravidla. Taková jimiž se obvykle řídí každý úspěšný obchodník s realitami. Chcete zjistit jaká? A rádi byste se také dozvěděli, jak za svou nemovitost utržit maximum?

Máte v Brně na prodej dům? Gratulujeme!

Vlastníte v jihomoravské metropoli rodinný dům nebo nějakou pěknou vilku? Pak nezbývá než vám poblahopřát. Proč? Protože v časech, které nyní zažíváme, to může být hotové terno. Zejména v případě, že svou nemovitost už nepotřebujete a rozhodli jste se ji nabídnout k prodeji. Hlad po bydlení a také po investičních realitách je totiž v České republice rekordní a tomu odpovídají i mnohdy astronomické ceny. Brno patří k nejlukrativnějším destinacím a nemovitosti určené k bydlení tady poslední dobou zdražují dokonce rychleji než v Praze. A to navzdory faktu, že zde v uplynulých letech vyrostly tisíce nových bytů. Jak vidno, k uspokojení poptávky je to stále málo. A rodinné domy? Ty jsou obzvláště žádaným zbožím, což vašemu záměru samozřejmě také nahrává!

Nedostatečná výstavba vám hraje do karet

Snad více než dekádu zanedbávaná výstavba rezidenčních nemovitostí má na drahé bydlení v České republice zásadní vliv. Města jako Brno, Praha, Liberec nebo třeba Hradec Králové to pociťují vzhledem k neustálému přílivu nových obyvatel se zvýšenou intenzitou. Dokonce ani tolik diskutovaný a tak dlouho očekávaný nový stavební zákon kýžené zrychlení výstavby v nejbližší době nepřinese. Dohnat promarněné roky nějaký čas potrvá. Vám jakožto prodávajícímu však tento fakt vadit nemusí. Spíše naopak. Jak málo se u nás ve srovnání s jinými zeměmi staví, můžete zjistit v tabulce, která ukazuje množství dokončených bytů či rodinných domů v přepočtu na každý 1 tisíc obyvatel.

Dokončená obydlí na 1000 obyvatel (rok 2020)

Země Nová obydlí (na 1 tis. obyv.) Země Nová obydlí (na 1 tis. obyv.)
POLSKO 5,79 NIZOZEMÍ 3,96
FRANCIE 5,65 DÁNSKO 3,95
BELGIE 5,44 SLOVENSKO 3,92
IRSKO 4,19 ČESKO 3,22

Kvalitní prezentace je základ!

Přestože je poptávka po bydlení na jihu Moravy mimořádná, chcete-li prodat váš dům rychle a co nejvýhodněji, musíte zvolit skutečně profesionální přístup. Jeho základem je kromě stanovení optimální ceny, což nejlépe zajistí jedině odborník, především bezchybná prezentace vaší nemovitosti. Samozřejmě, že si lze na realizaci celého prodeje najmout nějakého makléře nebo rovnou realitní kancelář. Při dodržení několika nezbytných pravidel si však můžete poradit docela dobře také sami. Musíte ale umět svůj dům co nejpřesvědčivěji nabídnout. Jak na to?

Jak vaši nemovitost nabídnout?

Stanovil vám odborník cenu, s níž byste svou nemovitost měli zkusit uvést na trh? A jste rozhodnuti, že vezmete zbytek celého obchodu už výhradně do vlastních rukou? Pak musíte zvládnout především dvě následující věci, které vás a nového majitele vašeho domu přivedou až k podpisu kupní smlouvy. Její sepsání byste však podobně jako cenový odhad měli raději nechat na profesionálovi. Realitní nebo právní kancelář to zvládne nejlépe! A co tedy zbude na vás? S čím si musíte poradit?

  • INZERCE – Poutavý inzerát, který bude obsahovat veškeré relevantní údaje (cenu, lokalitu, stav domu, velikost pozemku, občanskou vybavenost v místě atd.) a pochopitelně i několik profesionálně pořízených fotografií, je třeba umístit na nějaký frekventovaný realitní portál, kde ho v krátkém čase uvidí co nejvíce potenciálních kupců.
  • KOMUNIKACE – Zvládnout komunikaci s lidmi, kteří o vaši nemovitost projeví zájem, je rovněž velmi důležité. Budete totiž tím, kdo je domem provede a musíte být proto připraveni na rozmanité dotazy. Snažte se působit uvolněně a rozhodně nedejte znát, jak vám na celé transakci záleží. Kupující by v žádném případě neměl nabýt dojmu, že s prodejem spěcháte!

Aukce může zvednout cenu o stovky tisíc!

Přestože lze jít výše uvedenou klasickou cestou, kdy váš dům díky inzerátu získá třeba hned první seriózní a solventní zájemce, je tu ještě jiná možnost. Kromě toho, že můžete vyčkat, zda ceny nemovitostí v dohledné době ještě neporostou, je tu také čím dál častěji využívaná aukce. Prodeje domů, bytů a pozemků formou aukcí jsou nyní, kdy poptávka výrazně převyšuje nabídku, pro vlastníky nemovitostí obvykle velice výhodné. Takovou věc však musí kompletně zajistit profesionálové. Základem je, aby se díky inzerci o chystané aukci včas dozvědělo co nejvíce lidí. Tím vaše šance na vyšší prodejní cenu o poznání stoupnou! Lidé jsou dnes často ochotni zaplatit až neuvěřitelné částky. Obzvláště v Brně a dalších žádaných lokalitách. Uvidíte!

Na kolik si váš dům ceníte? Nebo si částku netroufáte ani odhadnout a počkáte, co vám doporučí realitní makléř?

Marie Bínová