Kamasútra: co jste o ní ještě nevěděli

Co se vám vybaví, když se řekne Kámasútra? Starobylá kniha se souborem sexuálních poloh? Pravdou je, že to je jen její malá část. Kromě ní existuje řada dalších kapitol, které se však nestaly populárními. Co je jejich obsahem? Možná se budete divit! 

Co byste o ní měli vědět?

Kniha, jejich název v překladu znamená „příručka touhy“, je napsána ve verších a připisuje se indickému básníkovi Vatsjájanovi Mallanagovi. 

Je zajímavé, že ačkoli jde o text napsaný před tisíci lety, má i v současné době tak velký vliv. Mnohem lépe by nám však posloužilo, kdybychom dílo znali celé. Kámasútra totiž není jen o sexu. Skutečnost je taková, že nabízí filozofické texty o tom, jak mít spokojený život a uspokojivý vztah. Učí, jak o sebe ve vztahu správně pečovat, jak vybudovat jeho pevné základy, jejichž nedílnou součástí je i sex.

Kámasútra učila tehdejší páry navázat silné pouto. Ty nejexplicitnější sexuální části poskytovaly nápady, jak spolu experimentovat, aby společný sexuální život nebyl monotónní. Stejné polohy zároveň pomáhaly vytvářet intimnější pouto s druhou osobou. Zbytek kapitol šel ale mnohem dál.

Neznámá část Kámasútry

Pokud Kámasútra není jen katalogem sexuálních poloh, tak o čem je? Vatsjájana Mallanaga hovořil o tématech lásky, touhy, rozkoše, rodinných vazbách, manželském životě a dalších aspektech souvisejících s uměním lásky, které se nutně netýkají sexu.

Je jakýmsi manuálem pro muže, který ho vede k poznání sebe samého, k proměně v dobrého člověka a dobrého milence. Vzhledem k době a kultuře, v níž byla napsána, je určena pouze mužům. Není ale bez zajímavosti, že ženy nestaví do podřadné pozice. 

V dalších knihách se hovoří o aspektech, které musí muž zvážit, aby si mohl vzít ženu, o společenských třídách a také o tom, jak se ke každé z nich chovat (to proto, že indická společnost byla a je dodnes striktně rozdělena na kasty). Vysvětluje, jak si namlouvat budoucí nevěstu a získat si její důvěru. Poskytuje ale také rady, jak získat přízeň žen jiných mužů. Vyloženě uvádí, které je možné svést, a které ne. 

Návod ke kultivovaní vlastního potenciálu 

Kámasútra nejenže vysvětlovala techniky svádění, ale rovněž učila muže, jak na sobě pracovat a kultivovat se. Celá jedna kapitola je například věnována důležitosti studia 64 různých druhů umění (tento počet odpovídá počtu poloh sexuálního spojení), aby se jako muž rozvíjel ve všech možných oblastech. 

Některé z dovedností by se jistě uplatnili i dnes, jiné nám mohou připadat poněkud bizarní. Co by tedy kompletní muž měl ovládat? Například zpěv, hru na hudební nástroj, tanec, psaní a kreslení, hraní na sklenice vody, magii, manikúru, kulinářské umění, mimikry a imitaci, chemii a mineralogii, umění mluvit s papoušky, umění parfémovat tělo a vlasy, skládání básní a umění války.

Stejně tak jako mnoho dalších si třeba pod pod pojmem tantrické masáže pro muže představí sexuální orgie nebo divoké seance. Nestálo by za to podívat se na tuto knihu opravdu do hloubky a vzít si inspiraci i z jejich méně populárních kapitol? A inspiraci pro konkrétní fyzické doteky načerpat třeba při tantrické masáži s krásnou a zkušenou masérkou? Právě k takovým se vám otevírá cesta na https://pleasure-world.com.

Marie Bínová