Chystáte se na rhinoplastiku? Zákrok byste měli podstoupit jen u zkušeného chirurga!

  • Home
  • Blog
  • Krása
  • Chystáte se na rhinoplastiku? Zákrok byste měli podstoupit jen u zkušeného chirurga!

Rhinoplastika není nic jiného než operace nosu. Je to chirurgický zákrok, který lidé podstupují stále častěji. A to z velmi dobrých důvodů. Tzv. estetická rhinoplastika je zaměřena na zlepšení vzhledu nosu a tím i celého obličeje, zatímco funkční rhinoplastika řeší problémy s dýcháním způsobené strukturálními abnormalitami nosu. Někdy lze samozřejmě skloubit estetické hledisko s funkčním a provést takový zákrok, který zlepší nejen vzhled lidského nosu, ale i dýchání. V každém případě je to operace nanejvýš přínosná. Ovšem pouze tehdy, pokud vám ji provede zkušený specialista. 

Uvažujete o tom, že si necháte nos vylepšit? Pak vám následující řádky možná přijdou vhod. Leccos se z nich dozvíte.

 

Jak může rhinoplastika vylepšit vzhled vašeho nosu

Nos je středem obličeje a jeho vzhled může významně ovlivnit to, jak vypadáte a jak vás ostatní lidé vnímají. Rhinoplastika může například zmenšit velikost nosu, změnit tvar špičky nebo můstku, upravit úhel mezi nosem a horním rtem, nebo upravit šířku nozder. Tyto změny mohou vést k větší spokojenosti s vlastním vzhledem a zvýšit člověku sebevědomí. Někteří lidé sice v životě uspějí i s velkým nosem, ale jiným může být velký, zahnutý nebo jakkoliv nedokonalý nos na obtíž. 

Operace pak může mít hluboký vliv na osobní identitu každého jedince. A to samozřejmě příznivý. Ostatně proto také většina lidí rhinoplastiku podstupuje. Zlepšení dýchání, o němž se zmíníme za chvíli, je zpravidla až druhým důvodem, který nás na kliniky estetické medicíny přivádí.

Aby se vám lépe dýchalo

Funkční rhinoplastika sice není tak dalece využívána jako ta estetická, ale rozhodně má svůj význam. Je často nezbytná pro osoby, které trpí strukturálními problémy nosu, jako je deviace septa, což může způsobovat obtíže s dýcháním. Nepříjemné jsou rovněž chronické sinusové infekce nebo jiné respirační problémy. 

Zákrok může obnovit volný průchod vzduchu dýchacími cestami a výrazně zlepšit kvalitu života člověka. Lépe fungující dýchací systém znamená méně spánkových problémů, zlepšenou schopnost vykonávat fyzickou aktivitu a celkově lepší zdraví. Je navíc dobře známým faktem, že je lepší dýchat nosem než ústy. I s ohledem na to se v některých případech podstoupení funkční rhinoplastiky rozhodně vyplatí.

 

Jedině s kvalifikovaným a zkušeným odborníkem!

Výběr kvalifikovaného a zkušeného plastického chirurga je pro úspěch rhinoplastiky pochopitelně velice důležitý. Dá se říci, že dokonce klíčový. Šikovný specialista je v prvé řadě zárukou toho, že nebude při operaci ohroženo vaše zdraví. Díky zkušenostem si také spolehlivě poradí s tím, jak váš nos upravit, a to jak z estetického hlediska, aby působil přirozeně a byl v harmonii s ostatními rysy obličeje, tak případně i z hlediska funkčního, pokud je účelem operace zlepšení dýchání. 

Navíc, chirurg s dobrým renomé a bohatou praxí vám může poskytnout řadu cenných informací a rozptýlit vaše obavy, které by vás snad před zákrokem mohly trápit.

A jak vybrat nejvhodnějšího chirurga?

  • Zkontrolujte certifikaci v oboru plastické chirurgie
  • Prohlédněte si předchozí práce 
  • Ptejte se na zkušenosti s rhinoplastikou 

Přehnané obavy nejsou namístě

Jakýkoliv chirurgický zákrok s sebou nese určitá rizika, a rhinoplastika není výjimkou. Přehnané obavy však přesto nejsou namístě. Případů, které nedopadly nejlépe, je naprosté minimum. Estetická medicína je totiž v České republice na velmi vysoké úrovni. A co se v krajním případě může přihodit? A to zejména tehdy, pokud si pro zákrok nevyberete právě nejlepší kliniku? Může dojít k infekci, ke krvácení, nebo k nežádoucí reakci na anestezii. Kromě toho, někteří pacienti nemusí být zcela spokojeni s výsledkem a mohou potřebovat další operaci k dosažení požadovaného vzhledu. Důležité jsou jak realistické představy, tak i konzultace s chirurgem.

Jak minimalizovat rizika:

  • Pečlivý výběr chirurga a kliniky
  • Důkladné předoperační vyšetření a konzultace
  • Přesné dodržování pokynů pro pooperativní péči

 

Psychologický dopad zákroku bývá zásadní

Plastické operace vás mohou proměnit k nepoznání. Také rhinoplastika dokáže divy. No, a když lépe vypadáte, pozitivně to ovlivní také vaši psychiku. O tom není pochyb. Vzroste vám sebevědomí a ovládne vás pocit pohody. Je samozřejmě důležité mít realistická očekávání a důkladně prodiskutovat cíle zákroku s chirurgem, aby byly výsledky co možná nejvíce uspokojivé. Zvýšený pocit sebejistoty pak může vést k vyšší kvalitě osobních a často také profesních vztahů

 

Rozdílné přístupy a trendy

Přístup k rhinoplastice se může lišit v závislosti na kulturních a regionálních trendech. Například? Třeba v Asii je mimořádně populární zvýraznění můstku nosu, zatímco v Evropě je kladen důraz spíše na přirozenější vzhled. Zkušený odborník samozřejmě globálních trendy sleduje, protož ví, že mu to může poskytnout užitečné informace třeba o nových technikách nebo o materiálech, které mohou zlepšit výsledky jeho budoucí práce a snížit také dobu nutnou pro zotavení každého pacienta. 

Posouvání možností

Inovace v oblasti medicínských technologií a chirurgických technik posouvají možnosti rhinoplastiky na novou úroveň. Estetická medicína se neustále vyvíjí. Pokrok, například v podobě 3D tisku nebo ve formě virtuálního plánování operací, umožňuje chirurgům přesnější a snadnější modelace a také predikci výsledků. To pak vede k dalšímu snižování případných rizik a tedy i k větší spokojenosti pacientů. Neustálý pokrok je pro pacienty jednoznačně přínosný.

Marie Bínová