Zařizování dětského pokoje je pro většinu rodičů velikou radostí a potěšením. Někdy však chybí čas na přemýšlení a plánování. Jestliže jste právě tento případ, určitě se nechte inspirovat našimi tipy. Co nesmí v dětském pokoji chybět? Podle čeho vybírat?
Dětská postýlka
Dětskou postýlku většinou shánějí nebo ve výjimečných případech dokonce i vyrábějí samotní tatínci, ano, i v dnešní době se takoví najdou. Maminky se zase soustřeďují na výběr povlečení, vybavení a doplňků. Na co rozhodně nesmíte při výběru zapomenout?
Tvrdá nebo měkká matrace?
Kvalitní matrace do dětské postýlky – pro novorozence jsou určeny ty nejměkčí matrace, pro starší děti jsou vhodné o něco tvrdší, stále však měkčí matrace než ty, které nakupují pro své spaní dospělí. Matraci vybírejte pečlivě, výhodné jsou ty, u kterých lze vyprat vrchní obal v pračce. U dětí je tato výhoda k nezaplacení.
Vybavení postýlky
- Zvláštní pozornost byste měli věnovat také výběru povlečení do postýlky.
- Pro miminko bez polštáře, u starších dětí polštářek vhodný pro dětské spaní.
- Pro nejmenší děti doporučujeme dokoupit nepromokavý kryt na matraci.
- Povlečení volte ideálně z přírodních materiálů.
- Mantinely se budou hodit miminku i vám. Maličké se neuhodí do hlavičky a vy nebudete muset zvedat ze země vypadnuté hračky nebo dudlíky.
- Bludička – většina malých dětí se po tmě tak trochu bojí. Tím nejlepším ak tomu zabránit, je pořízení bludičky, která vrhá drobné světlo pro navození pocitu bezpečí. Speciálně pro děti se vyrábí mnoho druhů opravdu krásných světýlek s dětskými motivy.
Rozvržení pokoje
Jednou z nejnáročnějších disciplín při zařizování dětského pokoje, je správné rozvržení nábytku. Ještě náročnější je to v případě, že jsou děti dvě, a je potřeba oběma poskytnout dostatek prostoru, dostatek světla pro pracovní plochu a také dostatek soukromí pro odpočinkové aktivity. Jak se s podobnou výzvou vypořádali rodiče dvou malých holčiček, kterým zařizovali nově dětský pokoj?
Úložný prostor
Místo, kam si děti mohou odkládat a uklízet hračky, knížky a třeba oblečení, jsou alfou a omegou dětského pokoje. Bez adekvátního nábytku s úložným prostorem prostě v dětském pokoji pořádek neuděláte.
- u postelí doporučujeme zasunovací šuplata
- pro uložení skládaček jsou nejlepší stohovací boxy s víkem
- pro knihy doporučujeme knihovnu, kam děti dosáhnou a mohou knihy vybírat i vracet na své místo
- komody s prostornými šuplíky na hračky a hry – vybírejte komody, které se díky omezenému vysunutí šuplíku nepřevrhnou!
Při zařizování nedělejte chyby
Před zařizováním dětského pokoje se velice hodí nastudovat chyby, kterým je dobré se vyhnout. Zkrátka nepodlehnout reklamám, co všechno zaručeně „musíte“ mít v pokoji pro miminko nebo pro starší dítě. Ptejte se ve svém okolí, pátrejte v minulosti a velice rychle zjistíte, že existuje spousta zbytečností, které se sice prodávají, ale často je s dítětem nakonec ani nevyužijete.
Rostoucí nábytek
Děti rostou a podle jejich růstu nejvíce vnímáme, jak čas rychle běží. Oblečení měníme skoro každou sezonu, protože z něj rychle vyrostou, o botách nemluvě. A podobné to je i s nábytkem. Co loni velikostně vyhovovalo, letos může být malé. Objevili jsme skvělý a zároveň i moderní typ nábytku, který roste s dětmi. Ať už je to krmící rostoucí židlička, nebo také rostoucí židle pro školáka, tak i velice praktický rostoucí stoleček nebo stůl.
Jaké zkušenosti se zařizováním dětského pokoje máte vy? Máte již odrostlé potomky nebo ještě ne? Kde hledáte inspiraci? Napište nám do komentářů, jestli vaše děti budou spinkat nebo spaly v postýlce, kterou si předáváte po generace, nebo jestli je pro vás příjemnější kupovat výhradně nový nábytek.