Prostěradla jako jeden z pilířů dokonalého odpočinku – 5 kroků k výběru toho nejlepšího

 • Home
 • Blog
 • Novinky
 • Prostěradla jako jeden z pilířů dokonalého odpočinku – 5 kroků k výběru toho nejlepšího

Výběru prostěradla většina lidí nevěnuje takovou pozornost jako ostatnímu ložnímu prádlu. Logicky – je nenápadné, schované pod peřinou a polštářem. Jenže i na něm, respektive na vhodně zvoleném materiálu a velikosti závisí kvalita našeho spánku. Jaké vybrat, abyste se vyspali do růžova? Položte si těchto 5 otázek.

 1. Vybíráte prostěradlo pro chladnější/teplejší období?
 2. Vadí/nevadí Vám náročnější údržba?
 3. Jste alergici?
 4. Máte matrace standardní/atypické velikosti?
 5. Pořizujete prostěradlo plachtové/napínací?

Prostěradla bavlněná, flanelová, bambusová,… Vyznáte se v materiálech?

Úplně první „prostěradla“ si lidé vyráběli z kůže a kožešin. Ve starověkém Egyptě a Řecku už bylo zvykem potahovat lůžka bavlněnými a lněnými plátny. I když od těch dob technologie postoupila mílovými kroky, přesto se bavlna dodnes drží na špičce používaných materiálů. S jakými se setkáte nejčastěji a jaké jsou jejich výhody?

 • Bavlna
  Bavlněná prostěradla jsou odolná a snadná na údržbu. Věděli jste, že během spánku vypotíte až 0.5l tekutin? Skvělé absorpční vlastnosti bavlny oceníte celoročně, zejména pak v letních měsících. Bavlna je materiál příjemný na dotek, prodyšný, nicméně mačkavý.
 • Froté
  Jedná se o typ bavlněné tkaniny s příměsí polyesteru. Froté prostěradla pak kombinují výhody obou složek – vysokou savost, odolnost, pružnost, hřejivost. Na rozdíl od těch bavlněných se froté prostěradla nemačkají.
 • Flanel
  Ideální je pro všechny, co se chtějí zachumlat do měkkého nebo jim bývá vám v noci zima. Vyrábí se speciálním zpracováním bavlny a uchovává si všechny její výhody. Prostěradla jsou extra hřejivá a poslouží vám hlavně v zimním období.
 • Satén
  Chcete luxus, jaký si dopřávali na královském dvoře? Pokud vám nevadí o něco náročnější péče, zvolte tento stylový materiál. Satén jemně ochladí, proto jej použijte spíše v teplejších měsících.
 • Jersey
  Jersey si stále častěji nachází cestu do našich ložnic. Jde o velmi jemně pletenou bavlněnou látku, která je hebká a superelastická, savá a nemačkavá. Ideální je zejména pro teplejší noci.
 • Bambus
  Bambusová vlákna jsou hitem textilního průmyslu. Tento výborně termoregulační materiál je šetrný k životnímu prostředí, navíc se mu vyhýbají paraziti i plísně. Můžete jej bez obav používat celoročně.

​Dvakrát měř, ať jen jednou kupuješ!

Aby prostěradlo ochránilo matraci před znečištěním a neshrnovalo se, je třeba zvolit vhodnou velikost. Před nákupem si tedy připravte všechny tři rozměry matrace a promyslete zda dáte přednost napínacímu prostěradlu s gumičkou nebo klasické plachtě.

 • Napínací prostěradla
  Výrobci zpravidla uvádí na obalu přímo rozměry matrace, pro kterou je prostěradlo vhodné. Nemusíte se ale bát vzít ho o něco větší. V případě, že gumičky praním ztratí na pružnosti, rezerva látky pro založení pod matraci přijde vhod.
 • Plachtová prostěradla
  Pro minimální velikost prostěradla budete muset přičíst k délce/šířce matrace 2x rozměr její výšky a ještě přidat nejméně 10 cm na založení. Pokud tedy máte klasickou 20 cm vysokou matraci, kupte prostěradlo o 50 cm větší než jsou její míry.

Teď už při výběru prostěradla nemůžete šlápnout vedle. Zbývá jediné – sáhnout po takovém, které vás přesvědčí svým designem! Napište nám, jaký materiál se Vám osvědčil pro sladké snění? Preferujete čistě přírodní materiály nebo vám umělé příměsi nevadí?

Marie Bínová