Plastický chirurg v Praze – proč je koncentrace špičkových lékařů vyšší v hlavním městě a co obnáší jejich práce

  • Home
  • Blog
  • Krása
  • Plastický chirurg v Praze – proč je koncentrace špičkových lékařů vyšší v hlavním městě a co obnáší jejich práce

Některé vady na kráse dokáže vyřešit jen dobrý plastický chirurg. Praha nabízí široké možnosti jak pro uplatnění těchto odborníků, tak pro potenciální klienty. Následující řádky vám prozradí, proč je naše hlavní město považováno za centrum plastické chirurgie. Zjistíte, jaké byly začátky estetické medicíny, a že práce plastických chirurgů není tak růžová, jak se na první pohled může zdát. Chcete-li se dozvědět o činnosti těchto lékařů více, věnujte pozornost textu níže.

 

Umělec mezi lékaři. To je plastický chirurg. Praha jako středisko těch nejlepších

Práce plastického chirurga obnáší nejen lékařské vzdělání a zručnost, ale tento odborník musí disponovat také estetickým cítěním a smyslem pro detail. Pro každého chirurga je specifický jeho „rukopis,“ stejně jako je tomu u umělců. Nestačí jen získat praxi a okoukat práci jiných kolegů. Mnoho profesionálů si upravuje naučené postupy podle svého pro dosažení co nejlepšího výsledku. Aby se lékař stal špičkou v oboru, musí se své práci věnovat na 100 % ,často na úkor osobních vztahů a jiných zájmů. Práce plastického chirurga proto není jen zaměstnáním ale také životním posláním.

 

Uznání vykoupené těžkými začátky

Obor chirurgie nebyl vždy uznávaný a akceptovaný mezi širokou veřejností. Stejně jako jiné vědní disciplíny i tato si v historii prošla těžkými časy. První zmínky o chirurgických zákrocích pochází se starověku. V Římě či Indii prováděli starověcí lékaři první úpravy lidského těla, zejména následky obřízky či redukci poprsí u obézních mužů. Ve středověku však chirurgie zcela upadla a odborníci se k ní vrátili až v 18 století. Přesto však v očích lidu byla zpočátku brána spíše jako brutální experimentování s lidským tělem.

 

Od kdy se mluví o moderní plastické chirurgii

Potřeba chirurgických zákroků vzrostla během obou světových válek, kdy se museli často v provizorních podmínkách operovat vojáci, kteří byli zraněni na bitevním poli. Během této doby se chirurgie začala rozvíjet a lékaři přicházeli s novými postupy a možnostmi, které nejen zachraňovali životy, ale pomáhali zraněným vojákům vést po válce důstojný život.

Moderní plastická chirurgie se však datuje až od 60. let 19. století. Tehdy se na scénu dostal silikon, který byl použit jako materiál pro první implantáty.

 

Kde působí největší kapacity v oboru

Za centrum plastické chirurgie v České republice je stále považováno naše hlavní město. Díky vysoké koncentraci klinik estetické medicíny v Praze stoupá konkurence v tomto odvětví a plastičtí chirurgové tak mají na výběr mnoho zařízení, kde mohou uplatnit své schopnosti. Kromě toho rodí pražská Karlova Univerzita každoročně množství nových budoucích plastických chirurgů. Mnoho z nich pak v Praze zůstává i po studiích. Česká metropole je mimo to skvělým místem pro další vzdělávání. Koná se zde řada lékařských konferencí a veletrhů a najdou se zde také profesionální vzdělávací centra zaměřená výhradně na rozvoj plastických chirurgů. Jako absolutní špičku v oboru v ČR je možné zmínit následující lékaře:

  • prof. MUDr. Bohdan Pomahač, M.D. – Působil ve spojených státech jako profesor na lékařské fakultě na Harvardu, nyní vede oddělení transplantační chirurgie. Byl oceněn několika prestižními cenami.

 

  • doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc. – Autor, pedagog a několikanásobně oceněný plastický chirurg, který mimo jiné působil ve funkci tajemníka Hlavní problémové komise plastické chirurgie MZ ČR.

 

Dostali jste se na konec článku, kde jste se dozvěděli, co obnáší práce plastického chirurga. Dočetli jste se něco o historii estetické medicíny a o tom, proč se v Praze koncentrují ti nejlepší profesionálové v oboru. Seznámili jste se s několika významnými osobnostmi na poli estetické medicíny a víte, že plastika není jen o vzdělání a zkušenostech, ale také o vlastní invenci a kreativitě.

A co si myslíte o práci plastických chirurgů vy? Myslíte si, že se jedná o obor, který si zaslouží pozornost a podporu veřejnosti, nebo vám připadá, že by se bez něj svět obešel? Budeme moc rádi, když nám své názory napíšete do komentářů.

Marie Bínová