Developerské projekty v Praze provází nebývalý zájem kupujících – kvalitní nemovitost v dobré lokalitě je vždy rozumnou investicí!

  • Home
  • Blog
  • Bydlení
  • Developerské projekty v Praze provází nebývalý zájem kupujících – kvalitní nemovitost v dobré lokalitě je vždy rozumnou investicí!

Developerské projekty v Praze obvykle spojuje hned několik věcí. Kromě neustále rostoucích cen, je to ve valné většině případů rovněž kvalita. Prvotřídní materiály, zajímavá a čím dál častěji také tzv. zelená architektura, zanedbatelné energetické nároky, vhodně zvolené umístění. To vše je v současnosti pro nově budované rezidenční stavby v naší metropoli typické. A je tu ještě jeden společný prvek. Je jím stabilně vysoká poptávka po takovém bydlení! Chystáte se také kupovat, nicméně váháte a vyhlížíte nějaké zlevnění, které by stálo za řeč? Třeba takové, jaké by mohla přinést rozsáhlejší výstavba podpořená právě přijatou novelou stavebního zákona? Podíváme se, zda je vaše očekávání reálné nebo jestli je lepší pořídit si novostavbu v našem hlavním městě rovnou. Nahlédneme také do aktuální nabídky našich developerů pro případ, že vás spekulace na případný cenový pokles nijak zvlášť nezajímá. Můžeme začít?

Developerských projektů v Praze není nikdy dost

Zájem o život v Praze rok od roku stoupá. Z většiny sociologických studií vyplývá, že se do našeho hlavního města jen v následující dekádě přistěhuje minimálně 150 tisíc nových obyvatel. Bytů se však nedostává už nyní a tuto situaci může podobný nápor příchozích ještě zhoršit. Na pomoc města, které se svého bytového fondu v uplynulých letech neuváženě zbavilo, se přitom spoléhat nedá. Bude se tedy muset o poznání více stavět, to je zřejmé. Bydlet potřebuje každý a většina z nás chce navíc bydlet dobře. Není to však snadné, když si prodejci za metr čtvereční novostavby aktuálně počítají v průměru 125 tisíc korun. Ano, taková je dnes nabídková cena nových bytů v metropoli podpořená neutuchající poptávkou.

Cesta k levnějšímu bydlení?

Nezdolné touze mnoha lidí po vlastnictví některého z moderních bytů se nelze divit, ta je pochopitelná. Jenže co s tím? Abyste si kdy v budoucnu mohli nový byt v Praze pořídit levněji, budou mít developeři i s ohledem na rostoucí počet obyvatel práce až nad hlavu. Pomůže se snadnějším budováním nový stavební zákon? A dočkáme se díky tomu příznivějších cen? Tyto otázky se snaží zodpovědět celá řada odborníků a až překvapivé množství z nich se shoduje, že ani nově přijatá pravidla, jimiž se má realizace developerských projektů řídit, situaci v metropoli v dohledné době nezlepší. Proč? Zejména z těchto tří důvodů:

  1. Dohnat léta zanedbávanou výstavbu nelze ze dne na den. Než se podaří nabídku nemovitostí dostatečně navýšit, uplynou další roky. Zda to bude trvat tři, čtyři nebo rovnou deset let, to vám dnes s jistotou nikdo nepoví.
  2. Přetlak volných peněz a nově příchozích obyvatel jsou další faktory, které brání tomu, aby bylo bydlení v Praze levnější. Tato kombinace, společně s ještě stále levnými a také hojně využívanými hypotečními úvěry,tvoří základ enormní poptávky po nemovitostech. Dokud se příliv obyvatel nezmírní a movitější lidé za byty neutratí tolik ze svých úspor, kolik mají v úmyslu, nižší ceny nelze očekávat.
  3. Než si nový stavební zákon tzv. „sedne“, to také chvíli potrvá. Odborníků, kteří by věřili, že půjde hned v prvních měsících všechno hladce, mnoho nenajdete. Byrokracie je bezmála tak stará jako lidstvo samo. Může se navíc ukázat, že nové nastavení povolovacích procesů není ideální a přijde na řadu novelizace, která slibné vyhlídky stavařů oddálí.

Lze vůbec poptávku plně uspokojit?

Otázku, zda bude vůbec možné poptávku po bydlení v našem hlavním městě někdy zcela uspokojit, si jistě klade nejeden realitní odborník, sociolog či politik. Nalézt správnou odpověď je však poměrně složité. Přesto řada vzdělaných lidí tvrdí, že se to beze zbytku podařit nemůže. A to zřejmě nikdy. Praha je centrem republiky a je v mnoha ohledech naprosto výjimečná, což se nezřídka projevuje i v unikátní architektuře. Stabilně přitahuje zájem takového množství našich spoluobčanů a rovněž cizinců, že nadbytkem rezidenčních nemovitostí zřejmě nikdy „trpět“ nebude. Pokud takovou úvahu přijmeme, nezbývá, než se s vysokými cenami smířit. Chcete v metropoli žít? Rádi byste investovali do vlastního bytu, ideálně do novostavby? Pak na nic nečekejte!

Výběr z aktuální nabídky rezidenčních projektů v Praze

Projekt Lokalita Developer Počet bytů
Smíchov City – Sever Praha 5 SEKYRA GROUP 220
Chytré bydlení Braník Praha 4 TRIGEMA 137
Rezidence Pergamenka II. Praha 7 FINEP 131
Harfa Design Rezidence Praha 9 CENTRAL GROUP 249
Žižkovské Pavlače Praha 3 MS-INVEST 141

Stavaři si dávají záležet

O tom, že je drtivé procento developerských projektů realizováno v té nejvyšší možné kvalitě, zřejmě pochybuje jen málokdo. Většina stavařů si skutečně dává na své práci záležet. Rozmanitá architektura, novátorské přístupy, kvalitní materiály a nejmodernější technika. Bez toho se dnes na trhu uspět nedá. Mnoho developerských projektů v posledních letech vyrostlo zejména na okraji Prahy. A to se solidní dopravní dostupností a s kompletní nabídkou veškerých služeb, což jsou další přednosti dnešních novostaveb. Nejsou už budovány bez ohledu na občanskou vybavenost a v mnohem větší míře jsou vhodně zakomponovány do bezprostředního okolí. Pokud jde o centrum Prahy, to novým projektům příliš nenahrává. Volného místa je zde velmi málo. Když už se něco objeví, jde spíše o rekonstrukci nějakého stávajícího objektu. V každém případě se developeři snaží, aby odváděli bezvadnou práci a v silné konkurenci se díky tomu dostali do popředí.

Chystáte se koupit svůj první byt? Nebo jich snad vlastníte už několik?

Marie Bínová