Pronájem bytu v Liberci: jak poznat správný byt a na co si dát pozor při podpisu nájemní smlouvy

 • Home
 • Blog
 • Bydlení
 • Pronájem bytu v Liberci: jak poznat správný byt a na co si dát pozor při podpisu nájemní smlouvy

Přírůstek do rodiny, osamostatnění se, nebo studia – pronajmout si byt v Liberci můžete z mnoha důvodů. Jak ale zajistit, aby se z celého procesu nestala noční můra? Některé věci lze snadno ovlivnit a předejít tak případným komplikacím a následné nespokojenosti. Krátký přehled níže vám pomůže osvojit si některé základní pravidla pro bezproblémové přestěhování do vytouženého bytu.

Pronajmout si byt v Liberci nejlepším možný způsobem? Držte se těchto 5 základních bodů

Dříve, než začnete mapovat aktuální inzeráty, zhodnoťte, co vlastně od bytu očekáváte. Značně vám to ulehčí celý proces a ušetří čas. Projděte si následující postup a snažte se dodržet pořadí jednotlivých bodů.

 1. určení městské části
 2. vymezení finančního rozpětí a způsobu hledání
 3. velikost a členění bytu
 4. prohlídky
 5. podpis nájemní smlouvy

Jaká část Liberce pro mne bude ideální?

Tuto otázku je třeba si položit hned z několika důvodů. Jako výchozí bod vytyčte místo vašeho zaměstnání, dlouhé dojíždění do práce bývá po čase nepříjemné a v případě, že se stěhujete a zároveň máte zajištěnou stálé místo, pokuste se při hledání tuto skutečnost zohlednit.

Centrum vs. okrajové čtvrti

Zvažte své priority, pokud obvykle vyhledáváte spíše klidné prostředí, bude pro vás okrajová část Liberce ideální. Jestliže jste milovníky večerní zábavy a široký výběr restaurací je pro vás prioritou, snažte se mířit spíše do blízkosti centra.

Zhodnoťte své finanční možnosti

S pronájmem bytu je spojená značná finanční zátěž a nejedná se pouze o platbu měsíčního nájmu. Počítejte, že peníze spolkne samotné stěhování, nákup potřebného vybavení, elektrospotřebičů a nábytku. Pokud vše potřebné nevlastníte, vytvořte si finanční rezervu.

Realitka nebo přímý pronájem?

S výdaji souvisí také způsob hledání. Můžete se poradit s realitní kanceláří (počítejte s provizí pro makléře) nebo si pronajmout byt přímo od majitele. Realitky se často vyplatí při dlouhodobém bydlení, zaplacené poplatky se vám po pár měsících mohou vrátit v podobě nižšího nájmu, který bývá často při přímém pronájmu od majitele nadhodnocený.

Metry čtvereční a počet místnosti

Pro vytvoření představy si zjistěte plošný výměr vašeho aktuálního bydlení, bude vám hned jasnější, jak velký byt potřebujete. Členění místností se snažte orientovat dle vytyčeného finančního rozmezí a počtu lidí v domácnosti – jednotlivec si vystačí s garsonkou, pětičlenná rodina bude jen těžko vycházet ve dvoupokojovém bytě…

Na co si dát pozor při prohlídce

Už při prvním kontaktu mějte na účtu (případně v hotovosti) připravené peníze. Jestliže je daný byt na první pohled ten pravý, navrhněte okamžité proplacení kauce – vyhnete se tomu, že vám byt vyfoukne následující prohlídka.

Celkový stav je nejdůležitější, dbejte ale také na těchto 6 drobností

 • vzdálenost obchodu/zastávky MHD/služeb
 • možný hluk, zejména v místech, kde plánujete mít ložnici
 • na kterou světovou stranu míří okna
 • možnosti parkování
 • výtah do vyšších pater
 • alespoň základní přehled o sousedech

Nájemní smlouva může obsahovat řadu kliček a právních nepřesností

Dříve, než podepíšete smlouvu, je dobré si zjistit, na co nemá pronajímatel právo a jaké další háčky se můžou ve smlouvě skrývat. Pokud v právních záležitostech tápete, je dobré poradit se s odborníkem. Tento extra výdaj vám může v budoucnu ušetřit celou řadu komplikací.

Radost jménem Liberec

Nyní byste měli mít základní povědomí o tom, čemu se při hledání pronájmu v Liberci vyhnout a čemu naopak věnovat pozornost. Toto příjemné město, obklopeno krásnou přírodou, vám jistě poskytne vytoužený byt a umožní úspěšný začátek nové životní etapy. Podělte se s námi v komentářích o zkušenost s bydlením ve vaší oblíbené ulici a doporučte některé zajímavé restaurace!

Marie Bínová