Vlastnictvím psa nepoznamenaní lidé si možná kladou otázku, proč vlastně pejskaři kupují pelíšky pro psy. Vždyť pes si stejně spokojeně poleží pod stolem nebo v rohu místnosti a při pokojové teplotě mu přece nemůže být zima. Kdo ale psa má, ví, že psi jsou jediná zvířata na světě, která mají ráda pohodlí a dovedou ho ocenit. Taková kočka se také ráda rozmazluje, ale vyniká spíše v odpočívání v roztodivných pozicích na nejrůznějších místech. Zato každý pejsek instinktivně vytuší, že na pohovce v obývacím pokoji je to lepší než na zemi vedle ní, a pokud nedostane striktní zákaz, vyleze si na ni, kdykoli je to možné. A kdo navzdory vzájemné náklonnosti psa na gauči nebo v posteli nesnese, musí si zkrátka koupit alespoň pelíšek
A psi si nějaké to příjemné pohovění rozhodně zaslouží. Zálibou zachumlat se (v jejich případě stočit se) do něčeho měkkého a huňatého zdaleka nevyčerpávají svou podobnost s člověkem. Historici a archeologové jsou si dnes již téměř zcela jisti, že prvním domestikovaným zvířetem v dějinách lidstva byl právě pes. A svou touhou po pospolitosti ve smečce, oddaností a vykazovanou věrností a přátelstvím pomohl člověku k dosažení jeho vyššího vývojového stupně.
Kam se hrabe kůň aneb Co je to psí síla
Takový pelíšek je skutečně nepatrnou satisfakcí za to, co všechno psi byli s člověkem po staletí ochotni překonat. Odpradávna projevovali pozoruhodné pochopení a přizpůsobivost sobě nadřazenému druhu homo sapiens. Pomáhali všude možně, hlídali obydlí a stáda, lovili zvěř a vytahovali rybářské sítě, Hlavně ale zůstávali jako nejvěrnější přátelé a tento neviditelný psychologický aspekt je při jejich roli našem životě ten nejdůležitější. Psí síla spočívá v tom, že dokáže vyvolat a udržet pocit štěstí a lásky, a každý ví, jak mnohem lépe se žije s pocitem, že je milován
Spočítejte si, jak dlouho na nás musejí čekat
Své neuvěřitelné adaptační schopnosti nám čtyřnozí kamarádi dokládají v současnosti. Jak se změnil způsob života, nepotřebujeme je už tolik k práci, ale spíše jako mazlíčky, případně pro sport. Obojí v našem volném čase. Co z toho pro ně plyne? Trpělivě schoulení do klubíčka nebo v oblíbené poloze na boku na nás musejí hodiny a hodiny, které trávíme v zaměstnání, jednoduše čekat. A vydrží to dlouho, vpodstatě tak dlouho, jak jim to jejich fyziologie dovolí. Odborníci uvádějí, že dospělý pes (ke štěňatům je pochopitelně třeba být shovívavější) vydrží bez vykonání potřeby až 48 hodin. Kdo má psa, tak tuší, že se zřejmě jedná o nějaký rekord z Guinessovy knihy, ale osmihodinové či dvanáctihodinové šichty páníčka nejsou pro žádné plemeno problém.
Zpříjemnit ono čekání komfortním pelíškem, kde má pes své teritorium a soukromí, pocit jistoty a bezpečí a který mu alespoň trochu nahrazuje náruč nepřítomného pána, je přímo povinností každého majitele. Sehnat se dají v různém provedení (kulaté i obdélníkové) a velikostech, takže si vybere čivava i doga. A protože jsme ve 21. století,snímatelný obal pelíšku lze prát.
Rozkousání není škoda
Jedna z dalších psích potřeb – kromě pohodlného lenošení – je hryzání a kousání, Z toho důvodu je svrchní strana pelíšku vyrobena z odolných materiálů, aby nějaký ten zásah drápem nebo zubem vydržela. Ovšem když se do toho pejsek pustí z gruntu, neodolá mu žádný materiál a po proražení látkového obalu pelíšku může vesele pracovat s jeho molitanovou či nějakou luxusnější ortopedickou (aby nebyly otlaky) výplní. Proto je dobré mít u pelíšku pár kousacích hraček, pořídit štěněti něco levnějšího a hlavně umět odpouštět. Nový pelíšek zase tolik nestojí.
Vadí vám pes na gauči nebo v posteli? Kde ho necháváte ležet v noci a přes den?