LED světla – největší zajímavosti a nejrozšířenější mýty

 • Home
 • Blog
 • Bydlení
 • LED světla – největší zajímavosti a nejrozšířenější mýty

LED světlo spatřilo světlo světa v 60. letech minulého století. Od té doby urazilo pořádný kus cesty a neustále se zdokonaluje. LEDky jsou úsporné a ekologické. Mají všechny důležité vlastnosti, které by moderní světelný zdroj měl mít. I přesto se stále najdou lidé, kteří je jako stropní a závěsná svítidla odmítají používat. Některým tradičním spotřebitelům nějaký ten rok trvalo, než jimpřišli na chuť. Jiní podlehli dezinformacím, které se ani zdaleka nezakládají na pravdě. V tomto článku se na ně zaměříme. Ověřte si, jestli některým z nich také nevěříte.

LED světla mají řadu skvělých výhod

Ledky jsou úsporné a mají extrémně dlouhou životnost ve srovnání s tradičními světelnými zdroji. To je fakt, který dokládají výsledky řady studií a hlavně dlouholeté zkušenosti. Ekologie a udržitelnost je téma, které silně rezonuje společností. Podle posledních průzkumů Češi podporují ochranu přírody a životního prostředí. Neradi se ale kvůli ochraně přírody omezují. Zákaz výroby klasických žárovek byl pro mnohé spotřebitele těžko stravitelný. LED svítidla byla v počátcích navíc poměrně drahá. Postupem času jejich cena klesala. Dnes je přijatelná pro širokou veřejnost a vyšší náklady se rychle vrací díky uspořené energii a životnosti. V současné době si můžete vybírat z obrovské nabídky LED svítidel, která jsou nejen funkční, ale mají také originální design, který dodá interiéru osobitý charakter.

Podtrženo sečteno, v současné době patří LED světlavzcela zaslouženě mezi nejoblíbenější světelné zdroje napříč odvětvími i v domácnostech. Přesto se stále najdou lidé, kteří jejich pozitivní vlastnosti popírají. Jaké nejčastější fámy o nich kolují?

Nevěřte všemu, co si přečtete na internetu

 1. Konspirační teorie s politickým podtextem – když byl zakázán prodej obyčejných žárovek, mnoho lidí uvěřilo, že jde dílo podplacených politiků a o něčí záměr. Dezinformace představují v dnešním světě opravdové riziko. Lze se proti nim bránit pouze tím, že se je většina společnosti naučí identifikovat a bude schopna úspěšně dohledávat relevantní zdroje.
 2. LED světla dokážou svítit navěky – ledky mají extrémní životnost. V závislosti na modelu dokážou svítit nepřetržitě třeba šest let. Někteří zákazníci jsou přirozeně zklamáni, pokud jim světlo přestane po několika letech svítit, protože žili v domnění, že jim bude svítit až do konce jejich života. Takto to samozřejmě nefunguje. Před koupí si zjistěte kolik hodin bude daný model svítit. Průměrná životnost ledek je od 30 000 do 100 000 hodin.
 3. Pod LED světlem nic neporoste – Češi jsou známí svou zahrádkářskou a pěstitelskou vášní. Téměř v každé domácnosti jsou umístěné živé pokojové květiny. Proto není divu, že se úspěšně ujala i tato fáma. Přitom rostlinám prospívá, když můžete vybrat barvu a intenzitu světla. Klasická LED svítidla svítí s vlnovými délkami v rozmezí 400 až 760 nm, což je pro růst rostlin ideální. Pokud vám zvadla nebo uschla květina, LEDka je v tom s největší pravděpodobností zcela nevinně.

Co jste o LED světlech pravděpodobně netušili

 • Modré LED svítidlo napomáhá udržet potraviny déle čerstvé. Bylo prokázáno (studie Singapurské univerzity z roku 2015), že má modré LED světlo silné antibakteriální účinky.
 • Nevyzařují UV záření. Díky tomu je lze instalovat do výstavních síní a galerií. Dále díky absenci UV záření nelákají hmyz. Pokud si budete na verandě v letních měsících svítit ledkou, nebude vás otravovat nepříjemný hmyz.
 • LED svítidla pohání stejnosměrný proud (DC).
 • První LED světýlka byla použita v roce 1966 do stolních kalkulaček.

 

Moderní LED světla znatelně sníží světovou spotřebu elektrické energie

Ledky jsou ekologické a energeticky úsporné. Představují řešení, jak přispět k snížení spotřeby elektrické energie.

Mají extrémně dlouhou životnost a nejsou vyrobeny z toxických látek, takže jejich odborná likvidace nepředstavuje zátěž pro životní prostředí.

Používáte je bez obav hned od počátku, nebo jste si na ně potřebovali zvyknout? Pokud jste zpočátku tento typ osvětlení odmítali, co vás nakonec přesvědčilo si jej koupit?

Marie Bínová