Krása a knírek dohromady nejdou

 

Vzpomenete si na povídku Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna Moje první taneční? Frekventant tanečního kurzu popisuje první nedobrovolné setkání se svou tanečnicí takto: Náhončí pak ke mně vpěchoval dámu, která byla asi o hlavu větší než já a široká tak, že jsem ani nedohlédl. „Se mnou se vám bude tančit dobře,“ řekla hlasem, který mi připomínal strýce Otu, „já se jenom vznáším,“ a zasmála se, až se jí knír třásl. Zmínka o kníru není jen popisem vzhledu dívky, autorům šlo o stručnou, ale výstižnou charakteristiku, která se používá vždy když chceme označit ženu jako neženskou, téměř bezpohlavní bytost (mužatku), jíž péče o zevnějšek nic neříká a zřejmě by asi ničemu moc nepomohla.

 

Vyhodím ho dveřmi a vrátí se oknem

Ironií osudu je, že právě nežádoucí ochlupení horního rtu postihuje padesát procent žen, tedy se s ním musí potýkat každá druhá žena.To by samo o sobě nemusela být taková tragédie, nohy, podpaží a plavkové intimní partie si v dnešní době holí téměř všechny ženy a docela si na to zvykly. Problém s chmýřím pod nosem je ten, že celkem úspěšně vzdoruje všem běžně prováděným metodám epilace (a to jak po domácku, tak v kosmetických salonech) a jeho odstraňování má řadu nechtěných vedlejších účinků. Knírek zkrátka dává pořádně zabrat i ženám, které jsou navyklé pečovat o svůj zevnějšek a různé druhy pěstění mají v malíčku. Proč je knírek takový trouble maker?

 

Výčet slepých uliček

Důvodem je místo, na kterém se vyskytuje, a charakter pokožky, jež je pro tyto části typická. Prostor nad horním rtem se nachází blízko samého středu obličeje a dost dobře ho nelze skrýt nebo od něj odpoutat pozornost. Takže zatímco opomenuté oholení jiných partií může být snadno vyřešeno volbou oblečení nebo nebo záměnou návštěvy plaveckého areálu za běhání v parku, knírek sebemenší nedůslednost nemilosrdně trestá. Je třeba se mu věnovat soustavně, dá se říci denně. Jak?

 

  • Možnost oholení žiletkou, popř. holicím strojkem vypůjčeným od manžela je nutné okamžitě zavrhnout. Nejen že by žena přistoupila na mužský způsob uvažování, ale ochlupení by díky tomu jen houstlo a navíc by pokožka zdrsněla.
  • Vytrhávání pinzetou je možné v případě, že hustota ochlupení je nízká. Počítejme však s bolestivostí, zarudlou pokožkou a obdivuhodnou rezistencí chloupků při vytrhávání – nejen proto, že z pinzety jednoduše vyklouznou, ale také z důvodu, že pokud nemáme úplně dokonalý zrak, nemusí se nám podařit chloupek “chytit” (je to podobný boj jako navlékání nitě do úzkého ouška jehly).
  • Pokud není problém vydržet trochu bolesti, představují voskové pásky docela vhodnou alternativu k odstranění knírku. Komplikací je jemná citlivá obličejová pokožka, která na takový způsob depilace reaguje podrážděním a zrudnutím , a tak se vlastně dostáváme z louže pod okap. S podobnými reakcemi musíme počítat při aplikaci depilačního nebo bělicího krému.

Laser jako deus ex machina

Dlouhou dobu to vypadalo, že si ženy budou muset vystačit s kombinací výše uvedených technik. Dnes je však odsunula na vedlejší kolej laserová epilace horního rtu. Metoda, jejíž existenci umožnil stále probíhající vědeckotechnický pokrok, odstraňuje k radosti žen i jejich okolí knírek jednou provždy, relativně bezbolestně a vzhledem k malému obsahu ošetřované plochy také levně. Proto k ní sahají ženy, které jinak sázejí na přírodní postupy a nebojí se svého stárnutí. Horní ret je ta část těla, která si ošetření laserem rozhodně zaslouží.

Jak se zbavujete nežádoucího ochlupení na obličeji? Jak často to musíte dělat? Vadí vám bolestivost a reakce citlivé pokožky? Setkaly jste se s výsměchem kvůli knírku?

Marie Bínová